TJ Spartak Třebíč
Aktuality

Nošení roušky v přírodě


Roušky musí lidé nosit všude, kde mohou přijít do styku s druhými osobami. Tedy například i v městském parku. V lese, kde nikdo dokola není, je ale zbytečná."

Z rozhovoru, kde dva přední čeští infekcionisté, profesoři z Nemocnice na Bulovce, sepsali pro veřejnost manuál ke koronaviru.

Zde uvádějí:
"Při pobytu ve volné přírodě (procházky, sport, venčení psů) bez kontaktů s ostatními lidmi (zbytečně se nepřibližovat, nedávat se do řeči) je riziko přenosu minimální a nošení roušky tedy není potřeba. Přenos by mohl hrozit v případech, kdy je venku velká koncentrace lidí – to je typické pro asijská velkoměsta, proto je tam již běžným zvykem nosit roušku na veřejnosti. U nás by taková situace mohla nastat například při čekání ve frontě."

Takže opět apelujeme na zdravý rozum. Nikomu a ničemu nepomůžeme, když poběžíme prázdným lesem, a budeme mít na sobě roušku. Jediné, čeho dosáhneme, že ji v těch osamělých a bezpečných místech propotíme a zadýcháme, a ve chvíli, kdy se budeme vracet domů, už nebude účinná (účinnost se zvlhnutím ztrácí)
Takže je pravdu lepší, když si ji vezmeme na vyběhnutí, pokud nebydlíme přímo u lesa, a když budeme tam, kde není koncentrace lidí, sundáme si ji. A nasadíme opět při návratu.

Jiří Března a Milan Procházka

zpět
Kalendář akcí
Hledej