Úspěch na ME veteránů v Úpici

Ve dnech od 24. do 26.5.2013 proběhlo ve východočeském městě Úpice 13 mistrovství

Evropy v silničním běhu a v krosu, kterého se zúčastnili i dva běžci z třebíčského regionu -

Petr Motálek, člen TJ Spartak Třebíč a Pavel Kratochvíl ze Sokola Rudíkov.

Jako první disciplína byl na pořadu v pátek ve večerních hodinách silniční běh na 10

kilometrů . Na start se postavilo okolo 300 závodníků ze všech států Evropy. Za dobrého

běžeckého počasí se v cílové rovince objevil jako první závodník z Francie z kategorie muži

nad 35 let., před irským běžcem z kategorie o deset let starší a třetí místo obsadil německý

běžec z kategorie muži nad 40 let.

Lepší z dvojice třebíčských běžců byl Pavel Kratochvíl, který časem 34:57 minut obsadil ve své

kategorii třetí příčku a potvrdil, že patří k nejlepším v této kategorii v České republice. Druhý

zástupce České republiky Petr Motálek doběhl na třináctém místě v čase 38:08 minut. Oba

dva pak byli započítáni do družstva České republiky a ve složení Pavel Kratochvíl, Vladimír

Vacarda a Petr Motálek , když jejich součet časů nestačil pouze na družstvo Švýcarska, které

obsadilo první místo a získalo zlaté medaile, naši vybojovali stříbro a bronz zbyl na německý

team. Zisk stříbrných medailí je úspěch, protože před dvěma lety na ME ve Francii zůstalo

české družstvu hluboko pod stupni vítězů.

Druhý den v Malých Svatoňovicích probíhala druhá část mistrovství a to štafetový kros na

3x4 kilometry. Za českou republiku byli nominováni oba dva třebíčští reprezentanti a úpický

závodník Láďa Kubeček. Na těžké a dosti nerovné trati hned po startu vytvořilo pořadí

Německo, Česká republika a Velká Británie, toto pořadí se nezměnilo, pouze se různě měnily

rozestupy mezi jednotlivými státy. Při vyhlášení bylo české družstvo opět na druhém stupni

se stříbrnými medailemi na krku. To znamenalo, že Češi obhájili stříbrné medaile z ME před

dvěma roky ve Francii.

Poslední disciplínou byl v neděli v ranních hodinách běh na nejdelší distanci, a to

půlmaratón. Zde z dvojice třebíčských běžců nastoupil už jen Pavel Kratochvíl a obsadil

dvanácté místo v čase 1:19.1. I zde české družstvo obsadilo bronzové medaile a tím Pavel

potvrdil své úspěšné tažení na tomto mistrovství Evropy.