Činnost oddílu

Úspěchy triatlonistů v roce 2018

Závodní sezóna ještě nezačala a triatlonisté slavili velký úspěch již na jaře. Při vyhlašování nejlepších sportovců města Třebíče zvítězili v obou hlavních kategoriích: nejlepším sportovcem města odborná komise zvolila Radku Březnovou, jako nejlepšího mládežnického sportovce vybrala n Tomáše Kříže.

V letošním roce získali triatlonisté oddílu TJ Spartak Třebíč rekordních deset medailí na republikových mistrovstvích. Nejlepším závodníkem je již druhým rokem juniorský reprezentant Tomáš Kříž. Získal bronz na MČR v aquatlonu a stříbro na MČR v triatlonu. Start na ME v Litvě nevyšel úplně podle představ (41. místo). Pětkrát reprezentoval na závodech Evropského poháru, v závěru sezóny přišla bodovaná umístění na závodech v Žilině (18. místo) a v chorvatském Záhřebu dokonce 15. místo.  Radka Březnová získala stříbro na MČR v duatlonu a na MČR v triatlonu skončila šestá. Do české dorostenecké špičky se hned prvním rokem propracovala výborná běžkyně Nikola Procházková, která podobně jako Březnová má stříbro z MČR v duatlonu a 6. místo z MČR v triatlonu. Členy třebíčského Sportovního centra mládeže (SCM) doplňují ještě lepšící se dorostenci Ondřej Grulich, Lukáš Coufal a šestý z MČR starších žáků Jan Caha. Všechny tyto sportovce připravuje trenér Jiří Března.

Již druhým rokem v Třebíči funguje krajské centrum talentované mládeže (KCTM). Velkou motivací hlavně pro žáky bylo dvojí soustředění ve vyhlášeném sportovním centru v Nymburku.  A medaile z republikových šampionátů se objevily záhy. Dvě (bronz a stříbro) získala na MČR v triatlonu a duatlonu Michaela Mitisková a bronzovou medaili na MČR v duatlonu překvapivě i Matěj Března.

Velké oživení nastalo i ve veteránských kategoriích. Sezónu kvůli zranění sice vynechal loňský dvojnásobný mistr ČR Milan Procházka, ale skvěle ho zastoupila Milada Brabcová, která získala dva tituly mistrně ČR ve středním triatlonu (na tratích 1,9 km plavání, 90 km kolo a 21,1 km běh) a v duatlonu. Milada tak měla čest reprezentovat ČR na MS v dlouhém triatlonu v Dánsku. Stálicí na poli veteránského sportu je Petr Mejzlík, který se soustřeďuje úspěšně na závody v kvadriatlonu, kde získal opět několik medailí na soutěžích světového poháru (celkově 2. místo) i na ME a MS. Stříbrem z MČR v duatlonu se může pochlubit i Vendula Kaldová. Veterány úspěšně doplňují Miroslav Gotlieb a Roman Korner.

Již šestým ročníkem pokračoval úspěšný seriál vytrvalostních závodů McRai Cup. Letos se soutěžilo v závodech v běhu, na horských kolech a v silniční časovce. Tradičním vyvrcholením seriálu je Třebíčský triatlon, který se pravidelně koná první červnovou sobotu u rybníku Kuchyňka. Ředitelem McRai Cupu je Martin Hanáček. I díky těmto závodům se rozrůstá a zkvalitňuje mládežnická základna oddílu.  Úspěšná práce s mládeží se odrazila i v počtech sportovců zařazených do SCM. Třebíčské SCM se počtem členů řadí mezi čtyři největší v ČR. Do roku 2019 tak mohou triatlonisté vstoupit s velkým potenciálem v žákovských i dorosteneckých kategoriích a s ambicí pokračovat v tradici výchovy dalších reprezentantů České republiky.