TJ Spartak Třebíč
Historie

Něco málo z historie třebíčského triatlonu...


Třebíčský triatlon v kostce

Historie triatlonu v Třebíči od roku 1987 dodnes.....

Triatlon je mladý moderní sport, který se objevil na sportovní mapě světa před 41 lety.

První závod se uskutečnil v San Diegu v roce 1974. K rozvoji popularity nejvíc přispěl závod Ironmann na Havajských ostrovech, který proběhl v roce 1978. Na začátku byl spor mezi běžci, plavci a cyklisty, který špičkový sportovec z těchto odvětví je fyzicky nejzdatnější. Tak se zrodila unikátní kombinace tří sportovních disciplín, absolvovaná bez přestávky za sebou.

Tehdy socialistické Československo bylo jednou z prvních zemí světa, která se nechalo inspirovat americkým příkladem. Jeden z prvních triatlonů na světě se konal i v roce 1980 na Slapské přehradě. Brněnští horolezci uspořádali prvního Železného muže v roce 1982 v Podivíně u Břeclavi. Startuje se podle havajského závodu na tratích 3,8 km plavání, 180 km kolo a 42,2 km (maratón) běh. Na startu v roce 1986 se objevují i 3 borci z budoucího třebíčského oddílu Stanislav Doležal, Miroslav Chocholouš a Jiří Března, Doležal závod dokonce vyhrává časem 11:26 a je lepší, než vítěz prvního havajského ironmanna.

Zařazení triatlonu do programu olympijských her v Sydney v roce 2000 přineslo České republice hned první a zatím jediný medailový úspěch – bronzový skončil Jan Řehula. Od té doby se triatlon na tratích 1,5 km plavání, 40 km kolo a 10 km běh označuje jako olympijský.

Od doby vznikl získal triatlon celou řadu „odnoží“, které umožňují sportování po celý rok – duatlon ( kombinace běh, kolo, běh), aquatlon ( plavání, běh), zimní triatlon ( běh, MTB, běžky), terenní triatlon (tzv. Xterra – plavání, MTB, běh) a kvadriatlon ( plavání, kajak, kolo, běh).

 

Třebíčský oddíl triatlonu byl založen v roce 1992 jako Tri-atlet klub Třebíč, hned po půl roce mění název na TJ JE Dukovany. Oddíl je specifický nízkým počtem členů, většinou zaměstnanců jaderné elektrárny. Mládežnická základna byla téměř nulová a většina členů tehdy ve věku 25-40 let byla nebývale aktivní – všichni závodili na republikové úrovni a účastnili se i závodů v zahraničí (mezinárodní mistrovství Polska, Rakouska). Předsedou oddílu se stal Doležal. K dalším úspěšným závodníkům patřili Chocholouš, Pospíšil, Soukup, Ždímal, Mejzlík, Černý, Března, Novák, později Hanáček. Starší žák Martin Pokorný pod vedením trenéra Březny vyhrál v roce 1994 Český pohár a obsadil 2. místo na Mistrovství ČR v triatlonu. Za oddíl závodili i úspěšní veteránští běžci Motálek a Křenek.

Oddíl uspořádal v roce 1993 triatlon na Polance a od roku 1994 dukovanský triatlon (nádrž „Gabčíkovo“). Tím se navázalo na tři ročníky třebíčského triatlonu, které pořádal u rybníka Kuchyňka od roku 1987 Stanislav Doležal. Závod se tak přidal k již tradičním závodům pořádaným na okrese. Tehdejší oddíl VTJ Start Náměšť (armádní reprezentant Hlavizňa, dále Kruml, Koudelný, Peitz, Mička,..) pořádal u rybníka Rathan od roku 1987 Náměšťský triatlon a František Ferda na koupališti v Čechtíně „Letního muže“. Klub přátel triatlonu v Moravských Budějovicích pořádá od roku 1988 triatlon dodnes, letošní 26. ročník jej řadí mezi nejstarší v ČR ( v současnosti vedle tohoto triatlonu pořádá v Kněžicích počátkem července pěkný víkendový dvojzávod František Nechvátal). Vedle triatlonu oddíl pořádal v 90. letech i běžecké závody Kolem Lubí, Běh do kopce v Borovině a Běh energetiků a po oddílu cyklistiky převzal v 90. letech pořádání Silvestrovského běhu. Významným počinem bylo založení běžeckého žebříčku od roku 1994 Jiřím Březnou a běžeckého poháru v roce 1999, jehož vůdčí osobností je Petr Motálek. Prvních sedm ročníků proběhlo pod názvem „O pohár ředitele JE Dukovany“, od roku 2006 dalších sedm ročníků jako „Envinet Cup“ a letošní 15 ročník odstartoval jako „Třebíčský běžecký pohár“.

 

 

Na začátku třetího tisíciletí se mění název na TJ Spartak Třebíč a dochází k rozdělení oddílu a vzniku „konkurenčního“ TK Moravské Budějovice, kde trenér Stanislav Doležal začíná aktivně pracovat s mládeží. To vede k významným úspěchům na republikové úrovni ( Lukáš Hirt dorosteneckým mistrem ČR, juniorský reprezentant Roupec, …). Třebíčský oddíl probouzí až úspěšná premiéra Petra Mejzlíka na trati MS v kvadriatlonu v Sedlčanech v roce 2003, kde získává páté místo a o rok později již první titul mistra světa. Od té doby byl Mejzlík zvolen v anketě sedmkrát zvolen nejlepším sportovcem okresu Třebíč (naposledy za rok 2012), ve veteránské kategorii získal celkem 8 titulů mistra světa a třikrát vyhrál celkové pořadí světového poháru.

V sezóně 2006 se objevuje na české triatlonové scéně první žena z Třebíče – Lucie Vaverová. V roce 2007 vyhrává jako dorostenka Mistrovství ČR i ČP v triatlonu i duatlonu, ve slovenském Senci dokonce závody olympijských nadějí středoevropských zemí. V roce 2009 startuje na ME v duatlonu v Budapešti (16. místo) a na ME v triatlonu v Lisabonu, v roce 2010 potom končí na 22. místě na akademickém MS ve Valencii.

Kolem trenéra Jiřího Březny se postupně rozrůstá tréninková skupina mladých závodníků, kteří pravidelně startují na závodech republikové úrovně – Štěpanovská, Dokulil L., od roku 2010 Březnová K., Zahradníčková, Rymeš, Kučera. Zahradníčková v roce 2011 navazuje na Vaverovou a vyhrává závod ČP v triatlonu, závodníci vozí medaile z MČR a startují na závodech Evropského poháru. V Třebíči vzniká ve stínu „preferovaných“ sportů jedno z největších triatlonových středisek mládeže v ČR.

Rok 2011 je zatím v historii třebíčského triatlonu nejúspěšnější. V nejvyšší klubové soutěži, v Českém poháru, obsazuje družstvo zimních triatlonistů 2. místo, v prestižní letní soutěži je na 4. místě v ČR za oddíly s milionovými rozpočty. Oddíl získává celkem 5 titulů mistrů ČR ( mladší žák Trutna v triatlonu a duatlonu, veterán Milan Procházka ve středním a dlouhém triatlonu a Zahradníčková v aquatlonu), v kvadriatlonu vyhrává Mejzlík ME a juniorka Březnová je na MS druhá. K úspěchům v roce 2012 se přidává Vítězslav Kučera startem na ME juniorů v izraelském Eilatu, čímž rozšiřuje řadu triatlonistů z Třebíče, startujících se „lvíčkem na prsou“. Úspěšní juniorští reprezentanti odcházejí v tomto roce do Ekolu Brno, nejsilnějšího triatlonového oddílu v republice.

zpět
Kalendář akcí
Hledej